Zmiany, na które jesteśmy gotowi

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło szereg propozycji zmian w polskich szkołach. Jedną z istotniejszych nowości będą okrojone i miejscami zmienione podstawy programowe wielu przedmiotów w klasach 4-8 szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych.

Projekty rozporządzeń zostaną upublicznione w kwietniu, a ich ostateczny kształt powinniśmy poznać w czerwcu 2024 r. WSiP monitoruje postępy prac MEN, a także przygotowuje się do udzielenia nauczycielom oraz uczniom wsparcia w dostosowaniu się do nowej szkolnej rzeczywistości.

Jak WSiP przygotowuje się do zmian w edukacji?

Jesteśmy partnerem i merytorycznym wsparciem podczas zmian projektowanych przez MEN.
 Dlatego zapewniamy, że jesteśmy przygotowani na wszystkie nowości, do których dostosujemy się nasze produkty i rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/25.

  • Nowe wersje podręczników

    Już dzisiaj pracujemy nad nowymi wersjami podręczników, w których czytelnie oznaczymy treści wykreślone z podstawy programowej lub zmienione. Dzięki temu już od pierwszej lekcji nauczyciele oraz uczniowie będą mieć pewność, że realizują program zgodny z aktualnymi wytycznymi MEN i podstawą programową 2024.

  • Monitorowanie sytuacji

    Z uwagi na to, że zmiany w podstawach programowych są wstępem do wielowymiarowej reformy systemu edukacji, to także w tym zakresie zobowiązujemy się do stałego monitorowania sytuacji i dostarczania produktów i rozwiązań odpowiadających aktualnym wymogom. 

Bądź na bieżąco

Poznaj nowe oznaczenia w podręcznikach

Już dzisiaj pracujemy nad nowymi wersjami podręczników, w których czytelnie oznaczymy treści wykreślone z podstawy programowej. Dzięki temu już od pierwszej lekcji nauczyciele oraz uczniowie będą mieć pewność, że realizują program zgodny z aktualnymi wytycznymi MEN.

Czego dotyczą zmiany?

W najbliższych latach spodziewamy się nowości w takich zagadnieniach, jak m.in.:

  • Podstawa programowa
  • Wymagania egzaminacyjne
  • Zadawanie prac domowych
  • Kształt listy przedmiotów

Korekty podstawy programowej

Od wielu lat nauczyciele, a także rodzice i uczniowie zwracają uwagę na obszerność treści i zbyt dużą liczbę wymagań podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w tym zakresie, 
MEN przygotowało propozycje „okrojenia” podstaw programowych.
Ostateczny kształt nowych wymagań zostanie ogłoszony w czerwcu 2024 roku, ale już dzisiaj można spodziewać się, że podstawy programowe zostaną okrojone nawet o 20 proc.

Nowe wymagania egzaminacyjne

Zmiany w podstawach programowych przełożą się także na nowe wymagania egzaminacyjne w 2025 roku. Wykreślenie części zagadnień i wymagań, ograniczenie szczegółów czy przesunięcie wybranych treści z poziomu podstawowego do rozszerzonego znajdzie swoje odzwierciedlenie w arkuszach egzaminacyjnych. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/25 mają zostać opublikowane zmienione informatory CKE.

Zmiany w pracach domowych

MEN ogłosiło już nowe wytyczne w zakresie prac domowych, a zmiany weszły w życie 1 kwietnia 2024 roku. Co ważne, dotyczą one tylko szkół podstawowych:

  • w klasach 1-3 nauczyciele nie zadają prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą, które będą obowiązkowe;
  • w klasach 4-8 prace domowe mogą być zadawane, ale ich odrobienie nie jest obowiązkowe i nie może być oceniane (nauczyciel natomiast powinien przekazać uczniowi informację zwrotną na temat przygotowanego rozwiązania).

Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie mają obowiązku przygotowywania się w domu do kolejnych lekcji. Nadal powinni oni przygotowywać się do sprawdzianów, powtarzać zdobyte informacje, ćwiczyć i doskonalić nabyte umiejętności, czytać lektury oraz uczyć się nowych słów w poznawanych językach obcych.

Zmiany na liście przedmiotów

Zmiany będą dotyczyć także listy przedmiotów nauczanych w szkołach. Od września 2025 roku zostanie wprowadzona edukacja obywatelska, a w związku z tym przedmiot historia i teraźniejszość (HiT) będzie stopniowo wycofywany ze szkoły ponadpodstawowej. Także od września 2025 roku w szkołach pojawić się kolejny nowy przedmiot – edukacja zdrowotna.

Wraz z zakończeniem prac nad podstawami programowymi nowych przedmiotów, WSiP podejmie działania mające na celu dostosowanie swojej oferty do nowych wymagań.

Zobacz nasze nowości

Poznaj naszą ofertę wydawniczą

Liceum i technikum

  • Oblicza epok - Nowa edycja

    Nowa edycja podręczników w sposób przejrzysty i czytelny prezentuje materiał
z minionych epok i współczesności. Cykl został wzbogacony o dodatkowe elementy – np. tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej czy notatki syntetyzującej. Publikacje doskonale przygotowują zarówno do odpowiedzi na pytania zamknięte, jak i do samodzielnego formułowania wypowiedzi pisemnych, wymaganych na maturze.

    W podręcznikach znajdują się także testy historycznoliterackie z zadaniami typu maturalnego, pozwalające uczniom powtórzyć materiał i przyzwyczaić się do takiej formy sprawdzania wiedzy.

  • Fizyka. Zakres podstawowy - Nowa edycja

    Przykładowy opis

  • Fizyka. Zakres rozszerzony - Nowa edycja

    Przykładowy opis

  • Nowa edycja podręczników w sposób przejrzysty i czytelny prezentuje materiał
z minionych epok i współczesności. Cykl został wzbogacony o dodatkowe elementy – np. tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej czy notatki syntetyzującej. Publikacje doskonale przygotowują zarówno do odpowiedzi na pytania zamknięte, jak i do samodzielnego formułowania wypowiedzi pisemnych, wymaganych na maturze.

    W podręcznikach znajdują się także testy historycznoliterackie z zadaniami typu maturalnego, pozwalające uczniom powtórzyć materiał i przyzwyczaić się do takiej formy sprawdzania wiedzy.

  • Przykładowy opis

  • Przykładowy opis

Szkoły podstawowe

      Jaki rodzaj konta chcesz założyć?

      Rejestracja dla Dyrektora

      Jeśli chcesz się zarejestrować w serwisie wsipnet.pl - skontaktuj się z nami.

      Infolinia: 801 220 555